DEE CAFFARI A JEJÍ INSYNC PŘÍBĚH

Inspirativní příběh angažovanosti a důvěry v sebe samu

Přehrát

Dřív nebo později začne každá z nás přemýšlet o změně ve své kariéře. Kolik z nás se do toho však pustí naplno, s odhodláním a kuráží?

Dee Caffari mohla stále učit tělocvik na střední škole - kdyby se nerozhodla změnit status quo vlastního života a nezačít se zabývat tím, co od svého života skutečně čeká. Výsledek? Do dnešního dne už pětkrát obeplula svět. Stala se první ženou, která se na plavbu kolem zeměkoule vydala úplně sama, i první ženou, která to dokázala “na jeden zátah” oběma směry.

Navzdory svému zásadnímu životnímu rozhodnutí má Dee daleko k tomu, abychom ji mohli považovat za ukvapenou nebo příliš riskující. Sama sebe popisuje jako “vyrovnaného plánovače” - vždyť její nový život vyžadoval hlavně ze začátku krok do neznáma a s tím spojené měsíce plánování, odříkání a posilování vlastní psychické i fyzické schránky.

Její úspěchy jsou vítězstvím nejen Dee samotné, ale i její rodiny a jejích přátel. Ti všichni ji podporovali, motivovali a nakonec museli vydržet dlouhé týdny v napětí, jestli se úspěšně dostane do cíle.

Výrazným úspěchům vždy předchází těžká rozhodnutí

Příběhy o plavbách, které Dee podstoupila, se často točí jen kolem cílové pásky. Ona sama si však přesně vybavuje i chvíle, které dosažení cíle předcházely.

Strávíte spoustu času mimo domov, bez rodiny, bez přátel. A přesto se nevzdáte, protože bez pořádného tréninku nemáte šanci uspět.

Dee vzpomíná, jak těžké bylo opustit pohodlí domova a vydat se vstříc neznáménu. “Byla jsem vděčná sama sobě, že jsem se dokázala během příprav dotlačit až za své tehdejší limity,” říká a doplňuje, že díky zodpovědné přípravě ji během samotné plavby nepotkává nic, co by ji rozhodilo - vším už si totiž prošla v tréninku.

“Váš duševní a fyzický trénink se během plavby projeví perfektní vnitřní vyrovnaností, všechno do sebe náhle zapadá, cítíte se InSync a to vám dodá potřebné sebevědomí,” uzavírá Dee.

Plánování se vyplácí

Jako věčný realista si Dee stojí za tím, že “nejtěžší částí závodu je dostat se na startovní čáru”. Je přesvědčená o tom, že ta nejtěžší rozhodnutí děláme ve chvílích příprav, plánování, tréninku. A že právě tehdy musíme vynaložit největší úsilí, aby se náš sen později stal skutečností. “Jako každý sportovec musíme svému tělu dodávat kvalitní jídlo, dodržovat určitý spánkový režim a celkově se své tělo i svou mysl starat.”

Jakmile se Dee definitivně rozhodla přijmout novou výzvu, v jejím životě nezůstal kámen na kameni. “Na palubě jste svým vlastním lékařem, technikem i mechanikem. A často musíte zvládnout všechny tyhle role naráz.”

Nedílnou součástí příprav na plavbu je fyzický trénink, bez dostatečné síly to zkrátka nejde. Dee říká, že “to poslední, co chcete, je být zraněná nebo nemocná, když jste úplně sama na lodi uprostřed oceánu”.

Dee také ve spolupráci s nutričním specialistou zapracovala na svém jídelníčku i pitném režimu. A neopomenula ani psychickou přípravu. “Pracovala jsem s lidmi, kteří mi pomohli lépe porozumět sama sobě a připravit svou psychickou schránku na situace, které mě během plavby čekají.”

Fyzická i psychická schránka, praktické znalosti, technická zdatnost. Dee potřebovala, aby se všechny tyto proměnné spojily v dokonale fungující celek.

V den plavby je díky zodpovědné přípravě v dokonalé rovnováze, jste InSync, a víte, že vaše životní chvíle právě nadešla.

Jak se vypořádat s pochybnostmi

Nešlo samozřejmě “jen” o plavbu jako takovou. Jako každá z nás měla i Dee chvíle, kdy pochybovala. Zapracovala však na své duševní síle a díky tomu dokázala obtíže překonat, ještě než se naplno projevily. Jeden příklad za všechny - Dee se musela naučit pracovat se svým strachem z výšek, jinak by nedokázala vylézt na stěžeň své lodi. Naneštěstí pro ni bylo právě tohle potřeba ve chvíli, kdy na moři zuřila bouře.

Emoce pod kontrolou

Na začátku své námořnické kariéry prošla Dee náhlými změnami nálad, které jsou typické pro lidi, kdo cestují sami na dlouhé vzdálenosti. Podcenila význam “psychické zdatnosti”, bez které se neobejde. Situace se změnila při závodě Vendée Globe, kdy se cítila silná a připravená. “Při závodě už jsem se svými emocemi uměla pracovat, už to nebylo jako na houpačce. Neplýtvala jsem energií na věci, které jsem nemohla změnit. Místo toho jsem se plně soustředila na dosažení cíle a celý závod jsem si tak mnohem víc užila.”

Překvapí vás, co všechno dokážete

Dee tvrdí, že každá z nás v sobě dokáže najít víc síly, než by čekala. “Jde jen o to najít v sobě sebevědomí a vnitřní sílu posunout se vpřed.”

Každá z nás pochopitelně netouží obeplout svět, ale Dee věří, že obdobu takové plavby najde ve svém životě každá žena. 

Když jste motivovaná, připravená a v perfektním souladu sama se sebou, překvapí vás, co všechno dokážete.

*Live InSync = Eén zijn met jezelf