You are here!!


Jak vám jóga pomáhá najít vnitřní rovnováhu

Některým ženám, které stíhají současně kariéru, rodinu i společenský život, se jóga může zdát zbytečná — je to pro ně ztráta času nebo něco, co se až příliš blíží tzv. stylu New Age. Jiné z nás se zase mohou nedůvěřivě dívat na základní jogínské cviky, u kterých se přechází z jedné nepravděpodobné polohy těla do druhé - někdy budete muset projevit schopnost držení rovnováhy jako při cirkusovém vystoupení.

Jóga však není gymnastické cvičení ani adrenalinový sport - její původ můžeme vystopovat až do Indie, kde vznikla jako aktivita sloužící k procvičení těla a mysli. Jóga může být jemnější (Hatha), nebo naopak energičtější (Ashtanga), ale v obou případech jsou prospěšné účinky pravidelného cvičení známé už několik desetiletí: posílené a pružnější tělo a silnější svaly.

Jóga rovněž napomáhá spojení mysli a těla a v dnešní uspěchané době se ukazuje jako cesta k vyčištění hlavy. Řekněte, kdy se vám naposledy povedlo žít okamžikem a nemyslet na okolní svět?

Nic není více uklidňujícího než sedět v "lotosové pozici" - se zkříženýma nohama - a v klidu se soustředit na vlastní dýchání, kdy sledujete každý nádech a každý výdech. I dynamičtější polohy vám však pomohou soustředit pozornost na vlastní tělo.

“Vždy lidi vedu k tomu, aby se naučili prozkoumávat své tělo: pokrčit kolena, uvolnit paže, pohybovat boky zleva doprava. Zaměřením na pocity si tak osvojíte jednotlivé polohy těla” vysvětluje Hermine Prunierová - instruktorka jógy z Paříže.

V józe jde o to, abyste necvičila s vypětím všech sil. Každý pohyb je třeba provádět s maximální všímavostí. Například poloha Shavasana, kdy ležíte na zádech, vaše tělo je uvolněné a vaše mysl je zcela vyčištěná, vám pak může pomoci k hlubšímu a zdravějšímu spánku. Aktivováním produkce GABA (neurotransmiter relaxace) vám jóga pomáhá zbavit se stresu a nespavosti.

#Jóga může být jemnější (Hatha) nebo energičtější (Ashtanga), ale v obou případech jsou prospěšné účinky pravidelného cvičení známé už několik desetiletí: posílené a pružnější tělo a silnější svaly. Vnímáte i vy jógu jako součást svého života? Napište nám o tom.

Život v rovnováze

*Live InSync = Eén zijn met jezelf